Rizični pacienti med posegi v oralni kirurgiji
Jezik predavanja: hrvaščina
Veliko število pacientov, z določenimi boleznimi v oralno kirurških ambulantah ali t.i rizični pacienti, poudarja potrebo po posebni negi in znanju, prilagojenemu specifičnim težavam. Ogroženi bolniki so ljudje z: boleznimi srca in ožilja, boleznimi dihal, endokrinimi in presnovnimi boleznimi, imunološkimi boleznimi, hematološkimi boleznimi, nevrološkimi boleznimi, infekcijskimi boleznimi in psihiatričnimi motnjami. Poudarek bo na postopkih za najpogostejše bolezni v populaciji, predvsem pri bolnikih s srčno-žilnimi boleznimi, sledijo prilagojeni postopki za bolnike z astmo, epilepsijo, sladkorno boleznijo, bolnike z nalezljivimi boleznimi ter dostop do bolnikov s psihiatričnimi motnjami.
Pred zobozdravstvenim posegom je potrebno zbrati podatke o pacientovem zdravstvenem stanju (podrobna anamneza), obstoju kronične bolezni in jemanju predpisanih zdravil. Glede na naravo bolezni ter resnost in obseg načrtovanega posega se uporabljajo določene modifikacije zdravljenja in posebni previdnostni ukrepi.
Zobozdravstvena asistentka/medicinska sestra, kot aktivni član tima na oddelku za oralno kirurgijo, s poznavanjem simptomov, uporabo standardnih zaščitnih ukrepov in prilagajanjem postopkov za bolnike z določenimi boleznimi, sodeluje pri pravilni oskrbi pacienta med potrebnim posegom in preprečevanju morebitnih zapletov.
Ključne besede: visoko rizični bolniki, oralna kirurgija, prilagojeni posegi
Ivanka Firić se je rodila v Zagrebu, kjer je opravila osnovno in srednje poklicno izobraževanje na Zdravstveno vzgojnem centru za poklic splošne medicinske sestre. Prve delovne izkušnje je pridobivala v bolnišničnem sistemu zdravstva, na Inštitutu za medicinska raziskovanja in v Bolnišnici za tuberkulozo in pljučne bolezni v Zagrebu. V tem obdobju je pridobila znanje in izkušnje pri delu z bolniki na oddelku za toksikologijo in poškodbe pri delu ter na enoti intenzivne terapije.
Leta 1988 je začela delati na Stomatološki polikliniki v Zagrebu in do danes na vseh področjih in specialnostih poliklinične zobozdravstvene dejavnosti. Znanja in veščine, ki jih je pridobila, so asistiranje pri diagnostičnih in terapevtskih postopkih v dentalni medicini, predvsem na področju stomatološke protetike in oralne kirurgije kot medicinska sestra instrumentarka v operacijskih sobah oralne kirurgije ter na oddelku za ortodontijo kot patronažna medicinska sestra. Sedaj dela kot medicinska sestra na otroškem zobozdravstvu, kjer sodeluje in pomaga pri diagnostičnih in terapevtskih postopkih na tem področju ter organizira in koordinira delo medicinskih sester na oddelku.
Vmes je leta 2013 končala dodiplomski študij zdravstvene nege na zagrebški Zdravstveni univerzi in pridobila naziv diplomirana medicinska sestra. Zatem je zaključila podiplomski študij zdravstvene nege na Medicinski fakulteti v Zagrebu, kjer je leta 2015 magistrirala s področja zdravstvene nege in pridobila znanja s področja medicine, izobraževanja ter znanja in izkušnje s področja znanstvenega raziskovanja, za kar je prejela dekanovo nagrado za odlično delo.
Sodeluje pri projektih, ki vključujejo napredek in izobraževanje medicinskih sester v dentalni medicini, tako na ravni ustanove, kjer dela, kot tudi širše. Aktivno in pasivno je vključena v strokovna predavanja v ustanovi, na kongresih in tečajih, povezanih z delom v dentalni medicini.
Leta 2015 je začela poučevati na šoli Ambitio v teoretičnem in praktičnem delu pouka. Znanja in veščine s področja zdravstvenega varstva v dentalni medicini, zobozdravstvene asistence, zobozdravstvene opreme in materiala, kakovosti dela, vodenja in organizacije dela prenaša na študente na podlagi pridobljene izobrazbe ter dolgoletnega dela in izkušenj v dentalni medicini.
Interdent || 2024