Neločljivo: funkcija – estetika
Jezik predavanja: angleščina
Predavanje bo temeljilo na funkciji, ob upoštevanju estetskih vidikov, obenem pa bo poudarek tudi na uporabi digitalnih sistemov, ki so dandanes že standard v skoraj vsakem zobotehničnem laboratoriju.
Zaradi hitrih sprememb in novosti v današnjem svetu, je zelo pomembno, da se vsi zobotehniki redno izobražujemo. Kot je rekel Mark Twain: Izobraževanje je tisto, kar ostane, tudi zadnji dolar je izginil!
Po eni strani se moramo soočati s hitro spreminjajočo se opremo, in s tem posledično z novimi materiali, po drugi strani pa se anatomske zakonitosti ne spreminjajo samo zato, ker se spreminjajo oprema in materiali. Zato je potrebno združiti oboje! Gre za ohranjanje znanja s spremembami!
V tem predavanju želim spregovoriti o okluziji z novejšimi materiali in dognanji iz digitalnega sveta (ključna beseda: material, cirkonij, trdota) ter dinamičnimi zakoni (ključna beseda: vodenje po podočniku; obrambna morfologija). Vendar je treba obravnavati tudi informacije o tem, kako odkriti asimetrije.
Celotno predavanje je videti kot pregled današnjih možnosti funkcionalnosti in estetike v povezavi med analognim in digitalnim.
Leta 1976 prične z vajeništvom kot zobni tehnik v Leverkusnu/Nemčija. Po diplomi leta 1980 obiskuje tečaje voskanja in gnatologije.
Od takrat se močno zanima za okluzijski relief, vedno se je navduševal nad funkcionalnimi in estetsko zdravimi zobmi in zato je želel še bolje razumeti osnovne pojme ter se jih naučiti obvladati. Tako tri leta dela z zobotehničnim mojstrom Dieter Bölte v Dusseldorfu. V tem času, leta 1988, sledi magistrski izpit. V njem najde svojega prvega mentorja in se nauči funkcionalnega dela in razmišljanja.
Več let je povezan z delovno skupino Bensheim pod vodstvom D. Schulza. Posledično prepozna vrednost funkcije in koncepta biomehanskega voskanja M. H. Polza. S slednjim sta sodelovala med leti 1989 in 1992 in v njem najde svojega drugega velikega mentorja; skuje in bistveno poglobi njegovo razumevanje funkcije. Od 1992 do 1997 stopita tudi v skupno partnerstvo. Od leta 1997 postane S. Schunke edini lastnik laboratorija.
Poleg velike afinitete do funkcije, raste še ena strast – strast do kombiniranih del. Na tem področju se veliko ukvarja s tehniko dvojnih kron (paralelne in konične) in attachmentov. Poleg tega to področje vključuje tehniko litja, tehnike preparacije in odtiskovanja. Leta 1991 prejme nagrado Pfannenstiel, nagrado za izjemna dela in objave na področju tehnologije rezkanja.
Zaradi odziva na spremembe časa se vedno bolj ukvarja z estetiko in luskami. Obiskuje tečaje W. Gellerja, U. Schobererja, R. Janouscha itd. Ta številna izobraževanja in stiki, ki jih pridobi v tem času, usmerjajo tudi njegovo nadaljnjo pot.
Področja implantologije in vidike mehkega in trdega tkiva poglablja preko svojih strank, zlasti pri M. Schleeju.
Leta 2003 prejme pri Nemškemu društvu za estetsko zobozdravstvo (DGÄZ) certifikat in naziv Specialist za estetsko zobno tehniko. Istega leta je izvoljen za podpredsednika tega društva (DGÄZ).
Leta 2006 prejme nagrado Creative Circle Award podeljen s strani Nobel Biocare.
Leta 2010 proda laboratorij v Fürthu in leta 2011 odpre nov laboratorij v Forchheimu. Ob tem se uvaja v nove izzive brezkovinske keramike in CAD/CAM tehnologije, leta 2012 dobi tudi svoj prvi CAD/CAM rezkalni stroj. Pri dr. D. Reuschu najde še tretjega velikega mentorja, ki še bolj poglobil njegovo funkcionalno razumevanje.
Leta 2014 opravi izpit za aktivnega člana Evropske akademije za estetsko zobozdravstvo (EAED).
Poleg vsega naštetega aktivno deluje kot moderator, predavatelj ter vodja tečajev in predavanj doma in v tujini. Objavil je številne članke in več knjig.
Interdent || 2024